Jak sepsat majetek domácnosti

14.04.2021

Zdroj: Bydleni.cz

Možná jste si už vybrali pojišťovnu, u které domácnost pořídíte, možná ještě ne. Víte, jak na pojištění ušetřit, ale co určitě nevíte - jak sepsat majetek pro případ škodní události. Přitom je to nesmírně důležité k tomu, aby vám pojišťovna uhradila vzniklou škodu.

Kdo by v dnešní době nechtěl ušetřit nějakou tu korunu? Ani u pojištění to není jinak. Najdete spoustu rad a fíglů, jak ušetřit. Co se ale pořádně nedozvíte - jak sepsat majetek pro případ škodní události? A jak ho sepsat, aby vám nezbyly oči pro pláč?

Proč je důležité sepsat majetek domácnosti?

Pojišťovna po vás totiž bude chtít prokázat, že věc vlastníte, její hodnotu a také stáří. To ovlivňuje její skutečnou aktuální hodnotu. Kdo vlastnictví věci, její hodnotu nebo stáří neprokáže, musí počítat s tím, že plnění bude buď kráceno, nebo dokonce zcela zamítnuto.

Proč pojistit domácnost?

Pojištění domácnosti se vztahuje na zařízení domácnosti (nábytek, elektroniku, koberce. starožitnosti, věci osobní potřeby), a na stavební součásti domácnosti (kuchyňská linka, vestavěná skříň, lino, plovoucí podlaha). Ale POZOR. Nepleťte si jej s pojištěním nemovitosti, které se týká zcela jiných věcí (dveřní rámy, obvodové zdivo apod.).
Jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti se můžete sjednat pro dům, i pro byt.

Jak sepsat majetek?

Možná vás potěší, že je to mnohem snazší než dřív. Možná máte pořád doma krabici vyhrazenou jen na účtenky a faktury. Během let se krabice plní, účtenky blednou a něco v ní najít? Už jen při té představě vám vlasy stoupají vzhůru. S tím je ale konec jednou pro vždy. Poděkujte moderním technologiím.

Využijte chytrý telefon

Při sjednání pojištění si každou místnost domu vyfoťte z několika úhlů. Cenné věci (hlavně elektroniku) zdokumentujte zvlášť. Nezapomeňte ani na účtenku.
Poradíme vám i jeden malý trik, jak jednoduše prokázat datum pořízení fotografie. Spolu s věcí (nebo místností), jejíž existenci má fotografie dokázat, vyfoťte i aktuální noviny.
Kompletní dokumentaci pak přiložte ke smlouvě. V případě sjednání pojištění online vše vložte jako přílohu a zároveň si to zálohujte třeba na Cloud. Virtuální úložiště má totiž jednu ohromnou výhodu. Ani živelní pohroma vás o něj nepřipraví.
Když si do domácnosti pořídíte cokoli nového, nezapomeňte si to vyfotit a účtenky uschovat. Klidně můžete také doplnit do přílohy k pojistce.

Co dělat, když dojde na pojistnou událost?

Hlavně nepanikařit. Pokud jste si vše vyfotili a uložili účtenky, hravě potvrdíte existenci věci i její hodnotu. V žádném případě se ale nesnažte zvýšit hodnotu věcí, nebo nahlásit něco, co je v pořádku. Pojišťovna by vás hned prokoukla. A za ty potíže to rozhodně nestojí.

A taky nás neváhejte kontaktovat. Jsme tu proto, abychom Vám pomohli. 

© 2021 Pojišťovací a obchodní s.r.o. 5. května 718/11, Nový Jičín, 741 01
Nekonečně mnoho možností pro Vaše finance
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!