Češi přicházejí na chuť investicím, i tak čtvrtina nechává úspory napospas inflaci

18.04.2021

18.4.2021 zdroj: novinky.cz

Zhruba dvě pětiny Čechů investují alespoň část svých výdělků, nejčastěji se přitom jedná o akcie. Ovšem nemalá část populace, konkrétně čtvrtina Čechů, nehledí na inflaci a své úspory nechává ležet ladem na běžných účtech či dokonce doma v hotovosti.

V posledních měsících neměli Češi moc příležitostí k utrácení, mnohým tak z výplaty zůstaly i nějaké peníze navíc. Jak ukázal průzkum společnosti Generali Investments, pomalu ale jistě lidé přicházejí na chuť zhodnocování peněz investováním. Část svých výdělků v současnosti investují téměř dvě pětiny oslovených (38 procent) a dokonce zhruba každý šestý až sedmý investuje minimálně desetinu příjmů.

Investice prostřednictvím investičních fondů považuje za nejvhodnější způsob ukládání peněz desetina lidí. 

"Průzkum zároveň poukázal na zajímavý trend, a to je investování do kryptoměn. Uvedlo ho 13 procent mužů a 5,4 procenta žen, především mezi mladými lidmi. Potvrzuje to jak jejich investiční apetit, tak vůli zkoušet nové produkty, i za cenu vyššího rizika," doplnil Petr Mederly z Generali Investments CEE. 

Z průzkumu také vyplynulo, že ženy obecně jsou spíše konzervativnější investorky. Zatímco téměř čtvrtina mužů investuje do fondu s vysokou mírou rizika, u žen je to dvakrát méně. Ženy naopak více než dvakrát častěji než muži volí nízkou míru rizika, a to ve 35 procentech.

Chuť Čechů investovat pozitivně ovlivnila pandemie. Více než pětina z nich začala po koronavirové krizi investovat více než před ní, méně naopak investuje jen každý osmý.

Na běžných účtech i statisíce

Stále je však ještě dost Čechů, kteří se ke svým úsporám chovají více než macešsky, peníze mají uložené na běžných účtech či dokonce v hotovosti doma tzv. ve slamníku. V průzkumu se k hotovosti přiznal každý desátý oslovený, u lidí se základním vzděláním je to dokonce každý pátý. Každý sedmý pak považuje za nejlepší našetřené peníze ponechat na běžném účtu.
"Data nám navíc ukazují, že se nejedná o malé částky. Více než pětina Čechů má v hotovosti nebo na běžném účtu přes 100 tisíc korun. Jejich úspory se jim tak nejen nezhodnocují, navíc jsou vystaveny inflaci a hodnotu reálně ztrácí. Například jen za minulý rok lidé takto hospodařící se svými úsporami mohli kvůli inflaci a nedostatečné finanční gramotnosti v úhrnu přijít až o 3,2 procenta prostředků (dle dat ČSÚ)," doplnil Mederly.
Češi se v tomto směru liší od obyvatel zemí na západ od nás. Z dat Eurostatu vyplývá, že české domácnosti drží v hotovosti či na běžných účtech zhruba 45 procent finančního kapitálu. "Ovšem například v Německu je to 36 procent a v Nizozemí dokonce pouze 15 procent. V západní Evropě lidé na druhou stranu mnohem více využívají investiční nástroje," zmínil Mederly.  

Chcete i vy začít a nevíte jak na to? Nebojte se ozvat a rádi si s Vámi sedneme a poradíme, jak na to. 

© 2021 Pojišťovací a obchodní s.r.o. 5. května 718/11, Nový Jičín, 741 01
Nekonečně mnoho možností pro Vaše finance
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!